„Walka z mitem, czyli kiedy powstała cukrownia Częstocice” - wykład Waldemara Ryszarda Broćka
12 grudnia 2024r. grono miłośników historii miało okazję wysłuchać w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach wykładu kustosza IPC Waldemara Ryszarda Broćka pt. „Walka z mitem, czyli kiedy powstała cukrownia Częstocice”. Wystąpienie ilustrowane skanami i fotografiami dokumentów, czasopism, książek, postaci, poświęcone było wyjaśnieniu początków cukrownictwa w Królestwie Polskim. Pierwszeństwo w tym względzie należy się cukrowni założonej w 1829 roku w Izdebnie przez barona Piotra Galichet do spółki ze szwagrem Piotrem Łubieńskim.
Z kolei młodszy brat tego ostatniego, Henryk Łubieński w oparciu o pożyczkę uzyskaną od komisji rządowej spraw wewnętrznych i policji zbudował kolejną taką fabrykę w Guzowie w 1830 roku. To w tej cukrowni kształciły się kadry dla przyszłych cukrowni, bowiem właściciel zobowiązał się utrzymywać co roku bezpłatnie 6 uczniów wskazanych przez w/w komisję oraz dodatkowych sześciu przysłanych przez obywateli ziemskich. Ponadto dyrektor cukrowni był zobowiązany do udostępniania wszystkich planów cukrowni i udzielenia rad i wskazówek.
Cukrownia Częstocice wbrew wielu publikacjom wydawanym przez ostatnie 120 lat nie powstała w 1826, a dopiero w 1840 roku (w tym samym czasie co nieodległa cukrownia w Brzóstowej, majątku Teresy del Campo Scypionowej z Druckich-Lubeckich). Pracowała krótko, po przerwie wznowiła działalność po przejęciu fabryki w dzierżawę w 1850 roku przez Tomasza Wentworth Łubieńskiego syna Henryka.
Następny wykład poświęcony będzie historii cukrowni Częstocice w XIX i na początku XX wieku.
autor Waldemar Ryszard Brociek
KGW Gminy Bodzechów w IPC
Dnia 5 grudnia 2024r. Izbę Pamięci Cukrownictwa KGS S.A. w Częstocicach odwiedzili członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Bodzechów oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Goście wysłuchali prelekcji kustosza IPC Waldemara Broćka na temat historii polskiego cukrownictwa, a następnie zwiedzili wystawy stałe i czasową. Dalszy ciąg wizyty to autoprezentacja KGW które odbywało się już przy ciastku i kawie, słodzonej oczywiście polskim cukrem.
Kartki z dziejów Częstocic - wykład Waldemara Ryszarda Broćka
Wycieczka 15.07.2024
Z radością przyjęliśmy w murach Izby Pamięci Cukrownictwa grupę pełnych entuzjazmu młodych odkrywców, gotowych na poznawanie fascynującej historii cukrownictwa. Jesteśmy dumni z naszych Gości, którzy wybierają poznawanie świata poprzez kontakt z namacalną historią, jaką oferuje nasze muzeum.
Podczas wizyty dzieci miały okazję zobaczyć liczne fotografie, maszyny i dokumenty związane z cukrownictwem, co pozwoliło im lepiej zrozumieć rozwój tej branży. Dodatkowo, nasze małe odkrywcy obejrzeli krótki film oraz mieli okazję „pozwiedzać” różne cukrownie przy pomocy podświetlanych makiet, co było dla nich niezwykle emocjonującym doświadczeniem.
Dziękujemy wszystkim za odwiedziny i zapraszamy ponownie do Izby Pamięci Cukrownictwa!
Wycieczka 09.07.2024
Rozpoczęły się wakacje, a wraz z gorącymi promieniami słońca zawitała do nas wycieczka kolonii! Dla dzieci była to niepowtarzalna okazja, by poznać historię polskiego cukrownictwa oraz zobaczyć wyjątkowe eksponaty z okresu rozkwitu Cukrowni Częstocice.
Nasi Goście zgłębili swoją wiedzę na temat ewolucji cukrownictwa i przekonali się, że życie pracowników dawnych zakładów cukrowniczych nie ograniczało się tylko do ciężkiej pracy, ale obejmowało również bogate życie kulturalne i sportowe. Dzieci opuściły nasze muzeum z uśmiechem na ustach i bogatsi o szeroki zakres wiadomości na temat historii polskiego cukru, ruszyli w dalszą drogę.
Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie!