Podsumowanie konkursów cukrowniczych w IPC
W dniu 23 listopada 2023 r. w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów cukrowniczych zorganizowanych dla uczniów szkół podstawowych przez Fundację Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wydarzenie to było nie tylko okazją do uhonorowania zwycięzców konkursów, ale również do wymiany doświadczeń dotyczących tradycji cukrowniczych w poszczególnych regionach oraz uczczenia cukrowników-bohaterów, którzy przyczynili się do niepodległości naszego kraju.
Podczas tego wyjątkowego spotkania, nastąpiło wręczenie nagród dzieciom – Laureatom w konkursie plastycznym pt. „Tradycje cukrownicze w regionie". Wyróżnieni młodzi artyści cechowali się niebywałą pomysłowością. Prace przez nich zgłoszone były niezwykle różnorodne i pełne talentu. Temat przewodni konkursu jest szczególnie istotny, ponieważ cukrownictwo odgrywało i nadal odgrywa ważną rolę w lokalnej gospodarce.
W trakcie wydarzenia został również przeprowadzony etap ogólnopolski konkursu wiedzy „Cukrownicy - bohaterowie naszej niepodległości". Inicjatywa ta stanowiła doskonałą okazję, aby poszerzyć wiedzę młodzieży z różnych zakątków Polski na temat historii cukrownictwa i jego wkładu w walkę o niepodległość. Po zaciętej rywalizacji, pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Traciak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach, drugie miejsce przypadło Aleksandrze Kazanowskiej z Zespołu Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Krupem, a trzecie – Idze Dutkiewicz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radzikach Dużych
Nagrody wyróżnionym w obu konkursach zostały wręczone przez Zdzisława Salusa – Członka Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A., Lucynę Modrak – Członka Zarządu Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”, oraz Waldemara Broćka - Kustosza Izby Pamięci Cukrownictwa.
Podczas uroczystości nie zabrakło również atrakcji dla uczestników. Przygotowano grę terenową, w której uczestnicy mogli zmierzyć się w wielu ciekawych zadaniach związanych z tematyką cukrownictwa. Dodatkowym punktem programu było ogłoszenie konkursu na najciekawszą krótką wideo-relację z wizyty w IPC. Uczestnicy byli zachęcani do dokumentowania swoich wrażeń i dzielenia się nimi. Było to nie tylko angażujące rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, ale także doskonała okazja do zainteresowania ich tematyką cukrowniczą.
Kolejną atrakcję dla najmłodszych stanowiła możliwość układania wielkoformatowych puzzli przedstawiających zmianę w wyglądzie cukrowni na przestrzeni lat. To wyzwanie nie tylko rozwijało logiczne myślenie i umiejętności manualne, ale również dawało uczestnikom okazję do bliższego poznania historii cukrownictwa i zmian, jakie zaszły w niej przez lata.
Uroczyste podsumowanie konkursów cukrowniczych w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim było niezapomnianym spotkaniem. Nagrodzeni uczestnicy konkursów mogą być dumni ze swoich osiągnięć.
Gratulujemy wszystkim Laureatom i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości!
Relacja z wydarzenia dostępna jest również na profilu Facebook Fundacji Facebook
Ćwiczenia pożarnicze w IPC
W dniu 26 września 2023r. o godz. 21.00. na terenie Izby Pamięci Cukrownictwa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w Częstocicach Jednostka Ratowniczo–Gaśnicza nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadziła ćwiczenia taktyczno-bojowe mające na celu:
1.Poznanie stanu dróg dojazdowych i dróg pożarowych
2.Poznanie rozmieszczenia i przeznaczenia poszczególnych obiektów
3.Zapoznanie strażaków ze stanem przygotowania obiektu do prowadzenia ewentualnej akcji ratowniczo-gaśniczej m.in. zaopatrzenia wodnego, drożności i oznakowania dróg ewakuacyjnych, wyposażenia w podręczny sprzęt gaśniczy oraz zapoznanie się z aspektami zagrożeń, jakie może stwarzać obiekt.
W ćwiczeniach brało udział 5 pojazdów ratowniczo-gaśniczych, pojazd prowadzący akcję, 20 strażaków oraz dowództwo Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2.
Seminarium Stowarzyszenia Techników Cukrowników STC w IPC
W dniach 27-28 czerwca 2023r. w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach Stowarzyszenie Techników Cukrowników zorganizowało Seminarium pt. „Aktualne zagadnienia dotyczące jakości w przemyśle cukrowniczym”. Obrady prowadzili dr hab. Maciej Wojtczak - przewodniczący Zarządu Głównego STC oraz Krystyna Wasińska - Sekretarz Generalny STC. Uczestników Seminarium przywitał Zdzisław Salus członek Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. W swoim wystąpieniu mówił o roli IPC w utrwalaniu dziedzictwa polskiego przemysłu cukrowniczego oraz znaczeniu jakości w procesie produkcji cukru.
W Seminarium uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Grupy Spożywczej S.A., pracownicy cukrowni Krajowej Grupy Spożywczej S.A. (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) oraz Terminala Cukrowego w Gdańsku, cukrowni Nordzucker Polska S.A. (Opalenica), Pfeifer & Langen Polska S.A. (Glinojeck), Südzucker Polska S.A. (Cerekiew, Ropczyce, Świdnica), przedstawiciele Polskiego Centrum Akredytacji, Związku Producentów Cukru w Polsce (ZPC), a także firm produkujących sprzęt i aparaturę pomiarową: PMOTION, Anton Paar Poland, Foss Polska, Introl, Atest, Haver & Boecker (część z nich wystawiła swoje stoiska promocyjne).
Autorami wystąpień byli przedstawiciele Krajowej Grupy Spożywczej S.A., Nordzucker, ZPC, Polskiego Komitetu ICUMSA, Polskiego Centrum Akredytacji oraz firm produkujących aparaturę pomiarową. Poza prelekcjami przeprowadzono także warsztaty analityczne w zakresie oznaczania granulacji cukru.
Uczestnicy Seminarium zwiedzili wystawy stałe w IPC oraz wystawę czasową „Cukier krzepi”.
Wernisaż wystawy „Cukier krzepi. Z dziejów propagandy konsumpcji cukru w II Rzeczypospolitej”
Dnia 2 kwietnia 2023r. w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach otwarta została kolejna wystawa czasowa „Cukier krzepi. Z dziejów propagandy konsumpcji cukru w II Rzeczypospolitej”. W wernisażu uczestniczyli m.in. członek Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Zdzisław Salus, poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, pracownicy Muzeum Historyczno-Archeologicznego oraz liczni mieszkańcy Ostrowca Św. Po wystawie oprowadzał jej autor, kustosz IPC Waldemar Brociek. Tło muzyczne stanowiły przeboje lat 30. XX w. pochodzącego z Ostrowca „słonecznego tenora” Janusza Popławskiego. Wielu gości odwiedzających po raz pierwszy IPC mogło się zapoznać również ze stałymi wystawami poświęconymi dziejom cukrownictwa na ziemiach polskich, znajdującymi się na dwóch kondygnacjach budynku.Zaproszenie na wystawę
Izba Pamięci Cukrownictwa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zaprasza na wystawę
"Cukier Krzepi. Z dziejów propagandy konsumpcji cukru w II Rzeczypospolitej".
Wystawa będzie czynna od dnia 2 kwietnia (niedziela) 2023 roku.
Cukier krzepi - pod takim hasłem, wymyślonym przez pisarza Melchiora Wańkowicza, reklamowano, a raczej propagowano spożywanie cukru w latach trzydziestych XX wieku. Działania te a także sposoby jakich się chwytano, aby wyprzeć sacharynę z rynku, pokazuje wystawa „Cukier krzepi. Propaganda konsumpcji cukru w II Rzeczypospolitej”, zorganizowana przez Izbę Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach.
Już cztery lata po odzyskaniu przez Polską niepodległości na zorganizowanym w Warszawie zjeździe powołano wspólną reprezentację wszystkich cukrowni – Radę Naczelną Polskiego Przemysłu Cukrowniczego. Utworzono również Bank Cukrowniczy. Jednym z głównych zadań organizacji była nie tylko współpraca oraz integracja całej branży, ale także zachęcanie do kupowania wywarzanego przez nią produktu. Polskie cukrownie produkowały znacznie więcej niż wynosiło spożycie krajowe. Rozwiązanie tego problemu widziano w eksporcie cukru (jednak nieopłacalnym ze względu na niskie ceny światowe), a zwłaszcza przez zwiększenie konsumpcji krajowej. Akcję popularyzacji prowadzono poprzez wydawanie licznych broszur, plakatów, zamieszczanie ogłoszeń prasowych oraz udział w wystawach regionalnych.
W marcu 1930r. Komisja Propagandy Konsumpcji Cukru Rady Naczelnej powołała Biuro Propagandy z dyrektorem Melchiorem Wańkowiczem, autorem słynnego hasła „cukier krzepi”. Odtąd akcja propagandowa przybrała charakter totalny. Starano się dotrzeć do tzw. „ośrodków mózgowych” – autorytetów, których kuszono licznymi nagrodami, aby włączyli się w akcję reklamową. Zaangażowano w niej urzędników gminnych, nauczycieli, uczniów, sportowców, harcerzy, aktorów, członkinie koła gospodyń i organizacji ziemiańskich oraz inne organizacje społeczne.
W okresie 1930-1932 organizowano w Polsce liczne konkursy na plakaty, pocztówki, pogadanki i prelekcje. Starano się dotrzeć zarówno do ludności miejskiej jak i wiejskiej, odpowiednio dobierając reklamę dla sfer drobnomieszczańskich i inteligenckich, jak i robotników oraz włościan. Dużą rolę przywiązywano do reklamy prasowej, radiowej, kierowanej zwłaszcza do matek. Teksty na temat korzyści płynących ze spożywania cukru zamieszczano w kilkuset czasopismach o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Reklamy z rysunkami, plakaty oraz karty pocztowe tworzyli znani polscy graficy. Starano się dotrzeć również do mniejszości narodowych, ludności żydowskiej, niemieckiej czy ukraińskiej. Hasła „cukier krzepi” umieszczano wszędzie: na budynkach dworcowych, wagonach, autobusach, trybunach sportowych oraz w miejscach licznych imprez sportowych.
Drugim zadaniem, które podjęła Komisja Propagandy było zwalczanie sacharyny, sztucznego słodzika (kilkaset razy słodszego od cukru), która przemycana do kraju zmniejszała zyski cukrowni. Aby zapobiegać przemytowi i nielegalnemu handlowi sacharyną zaangażowano pracowników samorządowych, nauczycieli, harcerzy, a także organy państwowe: Urzędy Skarbowe, Policję Państwową, Straż Graniczną i Korpus Ochrony Pogranicza.
Wystawa czynna będzie w IPC do końca 2023 roku, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.30 do 13.30.
Szkoła z Pasją w odwiedzinach w IPC
Dnia 28 lutego 2023 roku odwiedzili Izbę Pamięci Cukrownictwa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w Częstocicach uczniowie Zespołu Edukacyjno-Przedszkolnego Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dwie grupy uczniów słuchały prelekcji na temat historii cukrownictwa buraczanego, obejrzały film na temat produkcji cukru w cukrowni Werbkowice, zapoznały się z wystawami stałymi (tu szczególnie spodobały się wszystkim nowe makiety cukrowni Częstocice i Werbkowice oraz stare maszyny do pisania). Uczniowie zwiedzili także czasową wystawę prac artystycznych Zygmunta Niewiadomskiego. Uczniowie najmłodszych klas otrzymali upominki. Wizytę zakończyły zdjęcia grup na tle muralu Izby Pamięci Cukrownictwa.
Towarzystwo Tatrzańskie w IPC
W dniach 21-22 stycznia 2023r. ostrowiecki Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego obchodził 20 rocznicę powstania. Na obchody uroczystości Jubileuszu przybyli członkowie PTT z całej Polski.
22 stycznia 2023r. w 160 rocznicę wybuchu powstania styczniowego wszyscy goście w kilku grupach zwiedzili Izbę Pamięci Cukrownictwa KGS S.A. w Częstocicach.
Relacja z wernisażu
Wernisaż wystawy prac Zygmunta Niewiadomskiego w IPC miał miejsce 18 grudnia 2022 roku. Wśród zgromadzonych, poza artystą i jego żoną Jutą, znaleźli się między innymi pracownicy ostrowieckiego muzeum, Gminnego Ośrodka Kultury w Lipniku, fabryki porcelany w Ćmielowie, znajomi i przyjaciele artysty oraz inni mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego.
O drodze twórczej Zygmunta Niewiadomskiego mówił kustosz IPC Waldemar Brociek, następnie o swojej działalności artystycznej opowiadał sam mistrz, udzielając odpowiedzi na liczne pytania zwiedzających. Przedłużeniem wernisażu był poczęstunek dla wszystkich zwiedzających na sali konferencyjnej.