Zaproszenie na wernisaż

Izba Pamięci Cukrownictwa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zaprasza na wernisaż wystawy prac Zygmunta Niewiadomskiego dnia 18 grudnia (niedziela) 2022 roku godz. 16.00.

Na ekspozycję składają się obrazy olejne, rysunki, rzeźby, płaskorzeźby, medale oraz figurki porcelanowe.

Autor mieszka w Leszczkowie w gminie Lipnik, jego ojciec był rolnikiem, plantatorem buraka cukrowego odstawianego do cukrowni we Włostowie (jak sam wspomina we wczesnej młodości pracował przy uprawie buraków). Po 30 latach pobytu w Niemczech wrócił do kraju, zbudował dom oraz pracownie artystyczne oraz zajął się wszechstronną działalnością artystyczną; snycerką, rzeźbą w drewnie, piaskowcu i marmurze, projektowaniem figurek porcelanowych zwierząt i postaci ludzkich (współpracuje z Fabryką Porcelany w Ćmielowie), a także malarstwem.

W 2014 roku wydał tomik poetycki „Moja Ojczyzna” który jest literackim debiutem książkowym Zygmunta Niewiadomskiego. Zawarł w nim utwory wierszowane pisane przede wszystkim na obczyźnie przez 30 lat z autentycznej tęsknoty za ojczyzną. Z kolei drugi tomik „Drogi mojego dzieciństwa” ukazał się w 2017 roku.

Dotychczas Zygmunt Niewiadomski prezentował swoje prace w Ćmielowie, Lipniku, Opatowie, Sandomierzu i Włostowie.

Strona internetowa - www.zygmuntniewiadomski.pl zawiera wirtualną galerię rzeźb artysty.

 

Wystawa czynna będzie w IPC do końca lutego 2023 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 13.30

kontakt tel. 695-650-326

 

 

Plakat

  • IPC JESIEŃ
  • IPC ORKIESTRA 1

Odsłonięcie muralu w Izbie Pamięci Cukrownictwa

31 maja 2022 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim w Izbie Pamięci Cukrownictwa miała miejsce uroczystość odsłonięcia muralu zrealizowanego w ramach Projektu pn. „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”. Przedsięwzięcie to jest jednym z działań podejmowanych przez Fundację „Pomaganie krzepi”, której Fundatorem jest Krajowa Grupa Spożywcza S.A. Projekt sfinansowany został ze środków budżetu Państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

  • Plakat "Cukrownicy - bohaterowie naszej niepodległości"

Otwarcie wystawy „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”

29 listopada 2021 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim zainaugurowano wystawę pn. „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”. Organizatorami wystawy są Fundacja Krajowej Spółki Cukrowej S.A. „Pomaganie krzepi” oraz Krajowa Spółka Cukrowa S.A. Wystawa sfinansowana ze środków budżetu Państwa w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Projekt, którego częścią jest wystawa, będzie realizowany w Izbie Pamięci Cukrownictwa do końca marca 2022 r.